Adil Maviş

Ebe ve Kadın Doğum Uzmanları için Hipnotik Doğum

adil mavis

“Hipnotik doğum; uykuda olmak, başkaları tarafından kontrol edilmek, bilinçsizlik hali ve kontrolü kaybetmek demek DEĞİLDİR. Hipnotik Doğum, yüksek bilinçlilik, rahatlamış olma hali, hayal gücünü özgür bırakma, bilinçdışı ile uyum, öz kontrolün serbest HALİDİR”

 

Neden Hipnotik Doğum

Kadınlar doğum sırasında zihinlerinde olan acı/ağrı korkusu ve geçmişten anlatılagelen anılarla birlikte doğuma girmektedir. Bu durum kadınların beden-zihin etkileşimi kaynaklı kasılmalarına ve doğum sürecinin zorlaşmasına yol açmaktadır.  Literatüre bakıldığında doğum üzerine yapılan araştırmaların çoğu, hamile kadınların medikal müdahale ile doğum yapmak yerine kendi çabaları ve hipnoz ile doğum yapmayı istediklerini ortaya koymuştur

 

Kadın Bedeni Doğum Bilgeliğine Sahiptir

Doğumun doğal akışına bırakıldığı ve herhangi psikolojik baskı olmadığı sürece ‘ağrısız’ bir eylem olduğu görüşündeler. Ancak psikolojik sebepler, olumsuz şartlanmalar anne adaylarını gebeliğin normal sürecinden alıkoyarak, daha panik bir havaya sokabiliyor. Bazı durumlarda ağrılı ve kötü bir doğum yargısı içinde olan beyin, rahim kaslarını oldukça gergin bir hale getirebiliyor. Vücuttaki tüm kaslar kasılıyor ve normalde gevşek bir halde olan doğum kanalı, bir bebeğin asla çıkamayacağı kadar gerilmiş bir hale geliyor. Ayrıca doğumdaki kasılmalarda tıbbi bir sorun olmadıkça, söz konusu ağrıların sadece ‘olumsuz düşünceler’ kaynaklı olduğu belirtiliyor.

 

Hipnotik Doğum ve Farkındalık

Hipnoz güçlü bir konsantrasyon ve derin bir rahatlama hali olarak tanımlanır. Odaklanmak açısından bakıldığında meditasyon yapmak, rüya görmek, film izlemek gibi eylemlerle benzeşmektedir. Fakat hipnozun kendi kendine (bazen de dışarıdan) telkin yoluyla gerçekleşmesi ile, diğerlerinden ayrılır.

HypnoBirthing (Hipnotik) olarak da bilinen hipnozla doğumun avantajlarını savunan kadın doğum uzmanları, hipnozun ‘içsel yolculuk, farkındalık artırarak rahatlamak’ gibi önemli katkıları olduğunu ve bu doğuma uyarlandığında çok iyi sonuçlar elde ettiklerini söylüyor.

 

Hipnozla doğum, herhangi cerrahi işlem gerektirmeyen; hemşireler, doğum koçları veya ebeler tarafından eğitimi alınabilecek, doğumhanelerde uygulanabilecek bir yöntem olarak biliniyor.

Hipnozla doğumda altı çizilen en önemli mesaj, her kadının kendi doğumunu yapabileceğidir. Hipnozla doğuma göre, kadın doğumcular ve sağlık görevlilerinin doğumdaki rolü, kadına destek olmakla sınırlıdır. Hipnozla doğum uzmanları, kadının kendi içindeki gücünün fark etmesinin çok değerli olduğunu, hiçbir tıbbi işleme ihtiyaç duyulmaksızın olumlu bir doğum deneyimi yaşamanın bu sayede mümkün hale geldiğini söylüyor. Hipnozun öne çıkan belirgin özelliği; dikkati yoğunlaştırarak bilinç halini azaltmak ve dış uyaranlara farkındalığı kısarak telkinlere cevap vermeyi sağlamaktır.

Hipnotik doğum tekniklerinin günümüzde son halini almasında Fransız doktor Fernand Lamaze (1950 yıllarında) ve HypnoBirthing Enstitüsünün kurucusu olan Marie Morgan’ın (1987) çalışmalarının katkısı vardır. Şuan dünyada giderek yaygınlaşan hipnozla doğum yönteminin eğitimleri ilgilenen kadın doğum uzmanı, ebelere verilmekte anne adayları da bu konuda bilinçlendirilmektedir.



Hipnotik Doğum Eğitiminde Öğrenecekleriniz 

 

  • Hipnozla Doğum ve Rahatlatıcı Etkisi
  • Ağrı Azaltıcı Yöntem Olarak: Hipnotik Doğum
  • Hipnotik Doğum Eğitiminin Doğum Korkusu Üzerine Etkisi
  • Hipnotik Doğum Eğitiminin Doğum Anksiyetesi Üzerine Etkisi
  • Korkudan Mutluluğa Geçiş: Hipnotik Doğumun Uygulanışı
  • Hipnotik Doğum Ekibinin İşbirliği
Bu web sitesi çerezler kullanır ve tarama verilerinizi geliştirmek için kişisel verilerinizi ister.